menu
 
sponzori
KLARTEC YAYA ŠUPA Veľké Kostoľany Nadácia VÚB OPTIK MORVAY Výroba kameňa a pieskov Buková Aranburu Trnava-live Trnavský hlas Mesto Trnava Trnavský samosprávny kraj
 
navštevnosť
Na stránke je práve online
Návštevy:
návštevy dnes:
priemer za deň:
návštevy celkom:
Štatistiky TOPlist
 
zaujímavosti
slovak english

St. Louis Cardinals oslavujú 11. titul vo svojej histórii.

31.10.2011, 01:20, Roman Holekši

Necelé 4 týždne po zisku titulu pre Angels pozná svojho víťaza pre túto sezónu aj americká MLB. Rovnako ako my aj St. Louis Cardinals oslavujú 11. titul vo svojej histórii. Poďme sa pozrieť ako sa rodil tento neočakávaný, dalo by sa povedať až senzačný titul pre
Cardinals.
Už od začiatku bola sezóna 2011 pre Cardinals veľmi náročná, keď sa hneď na začiatku Spring training zranil najlepší štartér, eso rotácie Adam Wainwright a sezóna sa pre neho skončila. Počas prvej polovice základnej časti sa tím držal spoločne s Milwaukee na čele divízie, ale kvôli slabším výkonom v júli a auguste sa dostali ďaleko za priečky zaručujúce play-off a 25. augusta mali už stratu 10,5 zápasu na Wild Card a zdalo sa, že ich sezóna sa skončí po 162 zápasoch. Od tohto dátumu sa však všetko zmenilo, Cardinals dokázali vyhrať 22 z posledných 31 zápasov a posledný deň sa tesne dostali pred Atlantu a zabezpečili si postup do play-off s bilanciou 90-72.
V prvom kole play-off NLDS sa Cardinals stretli s Philadelphiou Phillies, ktorí boli pre mnohých najväčšími favoritmi na zisk tohtoročných prsteňov, pretože v základnej časti boli suverénne najlepší a z rotácie Halladay – Lee – Hamels – Oswalt ide strach. Po prehre 11-6 v prvom zápase sa mohlo zdať, že Phillies si pôjdu jasne za víťazstvom a sezóna sa pre Cardinals rýchlo skončí. St. Louis však dokázali v druhom zápase poraziť Leeho a vyrovnať tak stav na 1:1. Na tretí a štvrtý zápas sa potom séria presunula na štadión Cardinals, kde zo súboja ľavákov Garcia – Hamels vyšiel víťazne hosťujúci nahadzovač celkovým skóre 3:2 a tak mali Phillies za stavu 2:1 dve možnosti na postup. Cardinals sa ale nevzdali a v druhom domácom zápase zvíťazili 5:3 a vynútili si tak rozhodujúci piaty zápas ktorý sa hral zase vo Philladelphii. Duel dvoch opôr svojich tímov a najlepších kamarátov ešte z čias ich spoločného pôsobenia v Toronte Chrisa Carpentera a Roya Halladaya sľuboval defenzívny duel, kde sa bude počítať každý dobeh. Predpoklady sa do bodky naplnili, keď v zápase padol len jeden bod a to hneď v prvom inningu po RBI double od Skipa Schumakera. Carpenter dovolil za celý zápas len 3 hity pripísal si shutout a prekvapenie bolo na svete. Cardinals po výhre 1:0 v piatom zápase postúpili do NLCS, kde sa stretli s divíznym rivalom Milwaukee Brewers.
Milwaukee porazili v prvom kole Arizonu a rovnako ako St. Louis na to potrebovali až 5 zápasov. V tejto sérii začínali Cardinals opäť vonku, kvôli horšej bilancii po základnej časti. Prvý zápas zase prehrali tentoraz v pomere 6:9, ale v druhom doslova sfúkli Brewers a vyhrali 12:3. Domov tak cestovali za stavu 1:1. Ďalšie 3 zápasy boli na programe na Bush Stadium v St. Louis. Cardinals v zápase číslo 3 dokázali skórovať v prvom inningu proti Gallardovi 4 body, to im stačilo na víťazstvo 4:3 a dostali sa tak do vedenia 2:1 na zápasy. Brewers však dokázali vo štvrtom zápase odpovedať a v ďalšom tesnom dueli vyhrali 4:2. V ďalšom zápase sa Cardinals presadili proti Greinkemu a dokázali aj vďaka 4 errorom zo strany Brewers, ktoré prišli aj v kľúčových okamihoch a dovolili im skórovať. Celkovo tento zápas skončil 7:1 na tomto skóre sa podieľal veľkou častou aj bullpen Cardinals, ktorý rovnako ako v sérii s Philladelphiou predvádzal veľmi dobré výkony. V tomto zápase si striedajúci nadhadzovači 4 inningy a dovolili súperom iba 2 hity bez jediného dobehu. Closer Jason Motte si pripísal už tretí save v play-off. V šiestom zápase nenechali Cardinals nič na náhodu na pálke sa im darilo bez problémov hitovať, domáci štartér Shaun Marcum vydržal na kopci iba jeden inning a po 3. Inningu bolo skóre už 9:4 v prospech hostí a hoci sa hráči Milwaukee snažili, k zvratu už neprišlo a tak sa mohli Cardinals po víťazste 12:6 radovať z nečakaného postupu do Svetovej série, kde na nich čakali víťazi Americkej ligy Texas Rangers.
Texas dokázal obhájiť víťazstvo v Americkej lige z minulého roka, kedy vo svetovej sérii podľahol San Franciscu pomerne jednoznačne 4:1 na zápasy a tak mali hráči Texasu opäť po roku šancu získať pre svoj klub vôbec prvý titul od jeho založenia v roku 1961. Na ceste do Svetovej série dokázali poraziť Tampu Bay Rays a Detroit Tigers. Výhodu domáceho prostredia v tejto sérii mali hráči St. Louis, pretože Národna liga dokázala vyhrať tohtoročnú All-Star game 5:1 a práve výsledok tohto zápasu určuje výhodu domáceho prostredia vo Svetovej sérii.
V prvom zápase sa na kopec postavili jednotky oboch tímov Chris Carpenter a C.J. Wilson. Na začiatku zápasu sa obom darilo eliminovať útočné sily súperov a po troch inningoch bol stav stále nerozhodný 0:0. V dohrávke štvrtého inningu nezačal Wilson dobre, keď Pujols sa dostal na métu po trafení nadhodom a nasledoval double Hollidaya, vďaka ktorému sa Pujols dostal na 3. métu. Hneď nasledujúci pálkar a jeden s najlepších hráčov Cardinals v tejto sérii Lance Berkman, odpálil single po ktorom obidvaja bežci skórovali a tak bol stav 2:0 v prospech St.Louis. Vedenie však netrvalo dlho, pretože hneď v nasledujúcom 5. inningu, keď sa singlom dostal na métu Beltre a Mike Napoli následne nádherným homerunom do oppositu vyrovnal na 2:2. Vyrovnaný stav vydržal až do dohrávky 6. inningu kedy Freese, domáci hrdina pochádzajúci z blízkosti St. Louis odpálil double, Molina bol strikeout a po BB, ktoré vybojoval Punto, prišiel na pálku Allen Craig, ktorý vystriedal Carpentera a na 2 outy dokázal proti Ogandovi, ktorý vystriedal na kopci Wilsona odpáliť single a Freese si dobehol pre tretí bod. Texas sa už do konca zápasu nezmohol na odpoveď a tak sa Cardinals tešili z prvého víťazstva. Craigove RBI bolo vôbec prvé víťazné RBI od pinch-hittera vo Svetovej sérii od roku 1986.
Zápas číslo 2 ponúkol súboj Jaimeho Garciu a Colbyho Lewisa. Zaujímavosťou je, že Lewis hádzal v sezónach 2008 a 2009 v Japonsku a po svojom návrate je lepší ako predtým, čo nebýva časté. Obidvaja štartéri hádzali prekvapujúco suverénne a šancí na skórovanie bolo minimum. Až do 7. inningu bol stav stále 0:0. V dohrávke sa však história z prvého zápasu opakovala so šokujúcou presnosťou. Rovnako ako v prvom zápase sa dostal na métu Freese tentoraz singlom. Rovnako Molina nedokázal posunúť bežca a rovnako sa aj Punto dostal na métu, pre zmenu odpálil single. Na pálke potom vystriedal Garciu znovu Craig a na kopci dostal dôveru znovu Ogando. Tento súboj dopadol presne rovnako ako predtým. Craig znovu dokázal odpáliť single do pravého poľa dokonca aj nadhody boli skoro rovnaké - fastbally do nízkeho outsidu. Freese si rovnako dobehol pre bod a Cardinals viedli 1:0. Narozdiel od prvého zápasu sa však Texas dokázal spamätať. V 9. inningu chýbali Cardinals 3 outy do vedenia 2:0 na zápasy, ale Motte tentoraz nedokázal zápas zavrieť. Kinsler sa dostal singlom na métu podarila sa mu veľmi dôležitá krádež 2. méty. Andrus sa ďalším hitom dostal po errore až na druhú métu. Hamilton potom dokázal ďalekým odpalom do pravého poľa nielen stiahnuť Kinslera domov ale aj Andrus sa posunul na tretiu métu, čo sa pri jednom oute ukázalo ako kľúčové, pretože Young si následne rovnako ako Hamilton pripísal SF a Texas sa dostal do vedenia 2:1. Closer Rangers Neftali Feliz už žiadnu veľkú drámu nepripustil a séria sa sťahovala do Texasu za vyrovnaného stavu.
Tretí duel obstarali na kopci Kyle Lohse a Matt Harrison, ale narozdiel od prechádzajúcich dvoch v tomto zápase dominovali pálkari. Na začiatku to síce vyzeralo podobne ako v St. Louis pretože po troch inningoch bol stav 1:0 po homerune hrdinu z predchádzajúcich dvoch zápasov Craiga. Od štvrtého inningu sa však začal útočný festival v podaní obidvoch tímov. Cardinals v 4. Inningu skórovali 4krát, no Rangers na to odpovedali homerunmi Younga a Cruza a hneď bol stav 5:3. Skóre narastalo aj v 5. inningu, keď aj vďaka horšej kontrole Feldmana na konci a dvom métam zdarma pridali Cardinals ďalšie 3 body. Texas však rovnako v dohrávke 5. inningu pridal 3 body, keď dokázali odpáliť 4 hity a vybojovať 2 BB. Stav bol v tejto fáze zápasu 8:6. To ešte však ani zďaleka nebolo konečné skóre. 6. inning znamenal pre Cardinals ďalšie 4 body, z toho 3 padli po homerune Pujolsa, ktorý však ešte len začínal svoje historické predstavenie. Rangers sa už tretí raz po sebe nezmohli na odpoveď a tak Cards viedli už pohodlne 12:6. V 7. inningu zase Pujols pokračoval vo skvelom výkone a pridal ďalší HR tentoraz za 2 body. V dohrávke pridal Texas iba jeden bod po double Beltreho, ktorého stiahol domov Napoli. Stav bol už 14:7. Skóre korigovali už len Molina double s 8. inningu na 15:7 a v poslednej zmene pridal Pujols svoj tretí HR a piaty hit v zápase a upravil na konečných 16:7. Cardinals sa to dostali do vedenia 2:1. Pujolsovo predstavenie na pálke je považovaný za najlepší individuálny výkon v 107 - ročnej histórii Svetovej série. Zároveň je iba tretím hráčom, ktorému sa podarilo odpáliť 3 HR v jednom zápase Svetovej série. Predtým to dokázali iba legendárny Babe Ruth (1926, 28) a Reggie Jackson (1977).
Štvrtý zápas bol duelom Edwina Jacksona a Dereka Hollanda a práve druhý menovaný bol nečakaným hrdinom tohto zápasu. Iba deň po tom čo si nahadzovači Texasu nevedeli poradiť s útočnou silou súpera a dostali 16 bodov, Holland zahviezdil a pustil za celý zápas na métu iba štyroch pálkarov. Z toho iba dvaja dokázali odpáliť hit. O skórovanie sa za Texas postarali v druhom inningu Hamilton, ktorý svojím double poslal domov Andrusa a v šiestom inningu zvýšil trojbodovým homerunom Napoli. Texas tak vyhral v štvrtom zápase 4:0 a vyrovnal stav série na 2:2
V piatom zápase sa zopakoval súboj zo zápasu číslo 1 - Chris Carpenter a C.J. Wilson. Po prvom inningu v ktorom nepadol žiaden dobeh Wilson začal druhý inning s problémami, keď umožnil Hollidayovi aj Berkmanovi métu zdarma a následne po single od Molinu a RBI od Schumakera dokázali obidvaja dobehnúť a Cardinals tak vyhrávali 2:0. Rangers sa priblížili na rozdiel jediného bodu v 3. inningu, keď Moreland odpálil soloshot do pravého poľa. Cardinals mali dobrú šancu na skórovanie v 5. inningu no Holliday nevyužil plné méty. Rangers vyrovnali v 6. inningu po ďalšom soloshote, tentoraz sa presadil Beltre. O osude tohto zápasu rozhodol 8.inning, ktorý začal Michael Young doublom a Mike Napoli ďalším double dostal domov nielen Younga, ale aj Cruza na ktorého sa Cardinals rozhodli nehádzať a dostal IBB. Napoli teda upravil stav na 4:2 a v 9. inningu si Feliz pripísal ďalší save a Rangers sa dostali k titulu tak blízko ako ešte nikdy predtým. Vyhrávali 3:2 a na vytúžený triumf im stačilo jedno víťazstvo.
Šiesty zápas bol reprízou súboja z druhého zápasu. Predstavili sa Jaime Garcia a Colby Lewis . Narozdiel od prvého súboja týchto dvoch nahadzovačov, sa teraz viac presadili pálkari. Padlo spolu až 19 bodov oproti trom v zápase číslo 2. Tento zápas bol určite najdramatickejší zo všetkých zápasov tejto série a bolo v ňom prekonaných hneď niekoľko historických rekordov. Zápas začal lepšie pre St. Louis. Síce ako prví dokázali skórovať hneď v prvom inningu Rangers, ale nevyužili bežca na tretej méte bez outu a naopak Cardinals sa zásluhou single Schumakera a homerunu Berkmana dostali do vedenia 2:1. Texas ale dokázal hneď vzápätí vyrovnať RBI double si pripísal Kinsler. Vo štvrtom inningu si obidva tímy pripísali po jednom dobehu a stav bol 3:3. Rangers sa dostali do jednobodového vedenia v 5. inningu a hneď v šiestom Cardinals opäť vyrovnali na 4:4, ale mohli z tohto inningu vyťažiť aj viac, pretože nechali obsadené plné méty. V 7. Inningu prišli údery od Texasu. Beltre a Cruz odpálili back-to-back homeruny a Kinsler zariadil RBI singlom ďalší bod. V dohrávke nedokázali Cardinals vymyslieť nič a tak Rangers viedli po 7 inningoch 7:4 a zdalo sa, že k titulu je už veľmi blízko. V 8. Inningu odpálil homerun Craig, ale Cardinals nevyužili ďalšiu veľkú šancu keď Texas dokázal opäť uhájiť plné méty. Ofenzíva Rangers nedokázala pridať žiadne ďalšie body a tak sa do dohrávky 9. inningu šlo za stavu 7:5 a Cardinals mali poslednú šancu na pokus o zvrat. Closer Feliz začal dobre, keď dokázal vyoutovať Theriota, potom však Pujols odpálil double a po BB pre Berkmana mali Cardinals vyrovnávací dobeh na méte. Craig potom bol strikeout a Texasu chýbal posledný out k titulu. Za pálkarskeho stavu 1-2, keď Rangers chýbal iba jediný strike David Freese odpálil 98 míľový fastball od Feliza nad hlavu Cruza do pravého poľa a bol z toho vyrovnávajúci triple na 7:7, Molina nedokázal rozhodnúť a tak sa išlo do extra innningov. V 10. Inningu znovu udrel Texas, keď po single Andrusa odpálil Hamilton homerun a bolo 9:7 a znovu sa zdalo, že Rangers vyhrajú. V dohrávke nahradil Feliza Darren Oliver a pre Rangers to nezačalo vôbec dobre. Prví dvaja pálkari Descalso a Jay sa dostali na métu nahadzovač Lohse ich dokázal úspešnou úlievkou posunúť. Po Theriotovom odpale, ktorý znamenal druhý out dobehol Descalso a Jay sa posunul na tretiu métu. To už bol na kopci Feldman, ktorý dal Pujolsovi métu zdarma a na pálku sa dostal Berkman. Rangers boli znovu jeden strike od konca, keď za stavu 2-2 Berkman odpálil single a vyrovnal tak na 9:9. Podobne ako v 9. inningu Cardinals nedokázali rozhodnúť a tak sa išlo do inningu č. 11. V ňom sa Texas nepresadil a v dohrávke 11. inningu si David Freese walk-off homerunom vynútil 7. zápas. Cardinals sa stali prvým tímom v histórii Svetovej série, ktorý vyrovnal dvakrát aj v 9. aj v 10. inningu a zároveň prvým ktorý skóroval v 8., 9., 10. aj 11. Inningu.
Pre nepriazeň počasia sa šiesty duel odkladal zo stredy na štvrtok, čo sa nakoniec ukázalo ako významný fakt v celej sérii. Práve tento fakt umožnil domácej jednotke Chrisovi Carpentrovi sa predstaviť po „short rest“ v rozhodujúcom zápase proti Mattovi Harrisonovi. Okolo kvality Carpentrovho výkonu bolo množstvo otázok, pretože v takejto „short rest“ situácii hádzal predtým iba raz v živote a nedopadlo to práve najlepšie. Cardinals boli taktiež oslabení o Matta Hollidaya, ktorý si v šiestom zápase zranil zápästie. Carpenter potvrdil, že mu občas robí problém dostať sa na začiatku do zápasu, vôbec nezačal dobre a po RBI double Hamiltona a Younga viedol Texas 2:0 a podarilo sa mu utlmiť eufóriu, ktorá vládla v St. Louis po fantastickej výhre. Texaská radosť však netrvala veľmi dlho, pretože hneď v dohrávke David Freese využil zlú kontrolu Harrisona a doublom potrestal jeho dve BB pre Pujolsa a Berkmana a začínalo sa opäť od začiatku za stavu 2:2. Carpenter sa po prvom inningu dostal do zápasu a Rangers už k ničomu nepustil, Cardinals to využili v treťom inningu, keď Allen Craig upravil soloshotom na 3:2. V piatom inningu nahadzovači Texasu prakticky darovali súperovi ďalšie 2 body po troch BB a dvoch HP v jednom inningu. St.Louis sa tak dostali do vedenia 5:2. Molina ešte v 7. inningu singlom poslal domov Berkmana a bolo to 6:2. Texas sa už nedokázal vrátiť do zápasu a po odpale Dwayna Murphyho, ktorý skončil v rukavici Allena Craiga mohli naplno vypuknúť oslavy titulu.
foto

Oslava Cardinals bezprostredne po zisku titulu

Najlepším hráčom série sa stal David Freese, ktorý zariadil pre Cardinals dva veľmi dôležité hity v 6. zápase a 2 RBI double v 7 zápase.
St.Louis si pripísali 11. titul v histórii z ktorým v tejto sezóne počítal naozaj málokto. Cardinals ale dokázali mnohokrát vstať z popola a nikto ich nedokázal zastaviť. Texas naopak znovu zostal tesne pred bránami a nedokázal urobiť posledný krok ani v druhej Svetovej sérii za sebou. Gratulácia do St.Louis.
Spracoval : Tomáš Híreš
© created by lacko.m
zábava / hry
Pinch Hitter 2
pinchhitter2


Baseball
baseball


SpongeBob Slammin Slagger
SpongeBobSlamminSlagger

 
prehliadače
Táto stránka je optimalizovaná pre nasledovné prehliadače:

firefox
Mozilla Firefox
www.mozilla.sk/firefox

chrome
Google Chrome
www.google.sk/chrome

opera
Opera
www.opera.com

Používajte jeden z odporúčaných webových prehliadačov a vyhnite nekorektnému načítavaniu stránok.